Čerstvé čaje 2019 | Oolongy » světlé | Oolongy » Taiwan (Formosa)

2019 Formosa Jin Shuan Nai Xiang Oolong

Koupit!

Cena:  210.00 Kč
210.00
Množství:
tisk

"Zlatý květ s mléčnou vůní" - čaj zářivě žluté a čisté barvy nálevu (západní tea testeři ji označují pojmem 'amber'), vůni má karamelově mléčnou, přesto čajově svěží. Barva nálevu je žlutá. Vůně je svěží, výrazně mléčná až máslová, ovocná (maliny). Chuť připraveného nálevu je sladká, mléčná, s jemným ovocným nádechem. Výrazná mléčnost je i v dozvuku, který je poměrně dlouhý. Cena za 50 g.
 
Sklizeň: duben 2019
Kultivar: Jinxuan (Tai cha č. 12)
Oblast: Nan Tou, Taiwan
 
Příběh tohoto čaje je podobný jako u Gui Hua Oolongu. V posledních 10-15 letech Jin Xuany začaly mizet a nahradily je čaje pochybného původu označované jen přívlastkem 'Nai Xiang'. V případě těchto 'bezrodých čajů' se nepochybně jedná o chemickou metodu ochucování - levné čaje (jež mají míchané listy z několika různých odrůd a proto nemohou nést své vlastní jméno) se ochucují levným chemickým 'mléčným parfémem' a prodávají se následně pod jménem Nai Xiang. S kvalitním nemíchaným listem odrůdy Jin Xuan by se nic podobného ale nemohlo stát. Široké světlé listy této odrůdy už mají sami o sobě specifickou jemnou jakoby 'mléčnou' vůni a dávají podobný nálev (při pití těchto autentických čajů má člověk spíše jakousi 'vzpomínku na mléko', myslí na něj, cítí ho kolem sebe aniž by přitom jeho šálek vydával nějakou extra intenzivní a agresivní mléčnou vůni).
 
U kvalitnějších Jin Xuan Nai Xiangů pak chuť mléka může být ještě silnější (ještě větší 'vzpomínka na mléko' bez nepříjemných pocitů) a dávat nápoj ještě větší mléčné konzistence kvůli výrobním postupům, během kterých dochází ne k chemickému, ale k přírodnímu zesílení mléčné vůně. Konkrétní postupy Vám neprozradí nikdo, je to velice pečlivě střežené tajemství jak velkých firem tak i malých soukromých výrobců, ale spekuluje se o použití mléčné syrovátky nebo přímo mléka (jako například napařování v mléku, přidání ne parfému, ale mléčné syrovátky atd.), i když jsou to jen odhady. Existuje také spousta legend a všelijakých bájí o výrobě těchto čajů, například takové, že se stromy v zahradách polévají mlékem a posypávají cukrem.

2019 Formosa Jin Shuan Nai Xiang Oolong
« zpět